Zemi živitelku navštívilo za pět dní téměř sto tisíc lidí

Mezinárodní agrosalon Země živitelka, který včera skončil na Výstavišti v Českých Budějovicích, přilákal od 23. do 27. srpna téměř sto tisíc lidí. Návštěvnost 25. a 26. srpna překonala denní rekordy agrosalonu. Uvedl to předseda představenstva Výstaviště Mojmír Severin. Loni výstava přilákala 109 278 lidí, nejvíce od roku 2005.

Trochu méně lidí proti loňsku přišlo 23. a 24. srpna. „Ale víkend byl díky naší cílené kampani velmi silný a tam jsem zaznamenali rekordní návštěvnosti za posledních pět, respektive sedm let. V pondělí bylo o 1500 lidí více než loni. Budeme čekat, jestli pokoříme ten úspěšný loňský rok,“ řekl Severin. Vedení Výstaviště má i kladnou zpětnou vazbu od vystavovatelů, kteří ocenili zvýšený zájem návštěvníků.


Země živitelka připomíná 100 let českého zemědělství, přibližuje i chytré zemědělství jako robotické kravíny. Představuje se přes 550 vystavovatelů z více než 20 zemí. U návštěvníků podle Severina převážil zájem o historii a soudobou i historickou techniku. „Zájem byl i o techniku 60., 70. a 80. let, kdy si dědové dobře pamatovali, jak na těch strojích jezdili, a vnoučkům to tady ukazovali. Kolem těch strojů se tvořily velmi zajímavé skupinky,“ řekl Severin.
Plno bylo v pavilonu Z, v expozici firmy Zetor Tractors, která přivezla vylepšený traktor Zetor Crystal s maximálním výkonem 171 koní. Firma zde ukázala všech šest modelových řad traktorů. Lákadlem výstavy byly i historické pluhy či mlátička zapsaná v Guinnessově knize rekordů.


Agrosalon propaguje i české potraviny. „Ale protože Země živitelka je obrovský podnik, kdy nás každý den navštíví v průměru 20 000 návštěvníků – to je jak nakrmit a napojit jedno bývalé okresní město – tak firem, které se kolem toho točí, je mnoho. Stahují se sem cateringové firmy z celé České republiky, ne vždy je to jednoduché uhlídat. Nicméně na důležitých pointech je podpora českých potravin jasná,“ řekl Severin.


Jednou z novinek 45. ročníku bylo, že přibyla volná výstavní plocha na místě čtyř nedávno zbouraných pavilonů F1 až F4 a některých pavilonů E. Výstavní plocha se zvětšila o 7000 metrů čtverečních, prostor tak dostaly i stroje, které by se jinak do areálu nevešly. „Výstaviště se nám uvolnilo, protože je to volná plocha, která byla dřív zastavěná a nebyla využívána,“ řekl Severin. Po agrosalonu začne Výstaviště projektovat nový pavilon, chystá i opravy Pivovarské zahrady a veřejných ploch.

Zdroj: www.zemedelec.cz