Zemědělci si postaví vlastní mlékárnu, chtějí dosáhnout vyšších výkupních cen mléka

Tuzemští zemědělci nejsou spokojeni s výkupní cenou mléka, a proto si plánují pořídit vlastní mlékárnu. „Do roku 2020 chceme mlékárnu postavit nebo uskutečnit nějakou akvizici,“ říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu.

Myšlenku vítá ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU‑ČSL). „Zemědělce k tomu i vyzývám a jsem ochoten jednat o poskytnutí bankovních záruk nebo úvěru. Mají handicap oproti Německu nebo Nizozemsku, kde jsou farmáři ve většině případů vlastníky zpracovatelských kapacit,“ uvádí Jurečka.
Zemědělský svaz si nechal vypracovat studii, která by měla farmářům usnadnit rozhodnutí, jaké řešení pro ně bude nejlepší – jestli stavba na zelené louce, nebo nákup již fungující mlékárny. „Ideální je pro nás účast zahraničního investora, přičemž my bychom měli většinu. Teď s jedním vedeme jednání, že bychom vyráběli sýry určené do zahraničí,“ nastiňuje Pýcha. Konkrétního zájemce prozradit nechce.

Zatím není jasné, kde bude provoz stát, jak má být velký a co přesně bude vyrábět. „Aby byla mlékárna konkurenceschopná, měla by aktivně zpracovávat více než milion litrů mléka denně od svých členů. A dostat se časem až na dva miliony denně,“ uvádí předseda Mlékařského odbytového družstva Morava Oldřich Ždárský.
Myšlenku vlastní mlékárny podporují podle předsedy Pýchy největší odbytová družstva v Česku, která dohromady drží přibližně 45 procent trhu.
Farmářům vadí výkupní cena mléka, která je jednou z nejnižších v EU. Aktuálně české mlékárny v prosinci vykupovaly litr v průměru za 7,45 koruny. „Mléko neděláme o tolik levněji, než se dělá jinde v Evropě. Myslím si, že si takové jednání od našich obchodních partnerů nezasloužíme,“ upozorňuje předseda Mlékařského hospodářského družstva Střední Čechy Jaroslav Švec.
Pokud zemědělci svůj plán uskuteční, mohly by mít některé mlékárny problém. „V současnosti je průměrný denní nákup jedné mlékárny v Česku 190 tisíc litrů. Je jasné, že některým mlékárnám bude mléko chybět,“ tvrdí Ždárský.

V tuzemsku je okolo čtyřiceti mlékáren. Ty největší se zatím nedostatku suroviny nebojí. Například obě mlékárny ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše – Olma Olomouc i Tatra Hlinsko – plánují letos investovat stovky milionů korun do modernizace a rozšíření výroby. A strach nemá ani jednička na trhu podle objemu zpracovaného mléka Madeta.
„Vím, že o tom některá družstva uvažují. Vůbec ale nemají představu, jak obrovská investice je pro takový provoz potřeba, a netuší ani, co obnáší obchod. Považuji to za hloupost a vůbec se toho neobávám,“ říká generální ředitel Madety Milan Teplý.

Skeptický je i analytik Monety a jednatel poradenské společnosti AgroConsult Bohemia Mojmír Severin. „Je to dobrý nápad, má však několik ,ale‘. Farmáři musí sehnat prostředky, nastartovat výrobu, vypořádat se s licencemi, protože nemohou jen tak začínat vyrábět známé značky. A v neposlední řadě musí výrobky dostat do supermarketů,“ vyjmenovává Severin.

Zemědělci už dříve vlastnili například mlékárnu Olmu. Její řízení však nezvládli a prodali ji. Čtvrtá největší mlékárna podle objemu zpracování tak od roku 2008 patří do zmíněného holdingu Agrofert.

Z minulosti by se však zemědělci mohli poučit. „Uvědomujeme si, že nejde jen o postavení mlékárny, ale i její řízení. A tomu by zahraniční partner mohl pomoct,“ míní Švec. „Uplynul slušný čas a přichází nová generace manažerů a určitě by to zemědělci zvládli,“ dodává ministr Jurečka.

katerina.adamcova@economia.cz

7,45 koruny

________________________________
za litr je prosincová výkupní cena mléka v Česku. Před dvěma roky to bylo přibližně o dvě koruny více.

45 procent

________________________________
trhu s mlékem mají velká odbytová družstva, která dále dodávají bílou tekutinu mlékárnám.

Více na iHNed.cz