Zemědělci budou zřejmě moci dál využívat zelenou naftu

Zemědělci včetně vinařů asi budou moci dál využívat zelenou naftu, tedy vratku spotřební daně z pohonných hmot. Její vykazování by navíc mohlo být jednodušší. Sněmovna to zřejmě schválí v rámci poslanecké novely o spotřebních daních, kterou včera posunula do závěrečného kola schvalování. Sejde se k němu nejspíš v půli listopadu.

Sněmovní zemědělský výbor doporučil novelu schválit v podobě úprav poslanců Josefa Kotta a Jana Volného, kteří chtějí zjednodušit prokazování, že pohonné hmoty byly skutečně využité v zemědělství. Mělo by stačit prokázat evidenci využití půdy na zemědělství nebo to, že je zemědělec evidovaný mezi chovateli.
Návrh exministra zemědělství Mariana Jurečky má zajistit větší podporu zemědělcům, kteří pěstují citlivé komodity. Poslanec Vlastimil Válek k nim doporučil zařadit i pěstitele vinné révy. Poslankyně Jana Černochová nad rámec novely doporučila od spotřební daně osvobodit pivo, které je vyrobeno ve školách v rámci výuky pivovarnictví a není určeno k prodeji.
Nyní je vratka odstupňovaná podle úrovně živočišné výroby, od příštího roku se má podle platného zákona sjednotit na 4,38 Kč na litr spotřebované nafty. Původní novela poslanců měla zachovat nynější způsob.
Volného a Kottův návrh počítá s tím, že by zemědělci s rostlinnou výrobou bez chovu hospodářských zvířat měli vratku na úrovni 4,38 korun na litr, stejně jako rybníkáři a lesníci. Pokud by však měli pouze chov hospodářských zvířat bez rostlinné výroby, měli by nárok na vratku v hodnotě 9,5 koruny na litr minerálních olejů. Pokud by měli jak rostlinnou, tak živočišnou výrobu, posoudí se intenzita chovu. Pokud bude nad 0,3 velké dobytčí jednotky na hektar zemědělské půdy, měli by nárok také na 9,5 koruny na litr.
S tak vysokou podporou počítá Jurečkův návrh nejen pro hospodáře s živočišnou výrobou, ale také pro pěstitele citlivých komodit, jako je ovoce, zelenina nebo například brambory, chmel, cukrová řepa nebo bílkovinné plodiny. U smíšených producentů s rostlinnou i živočišnou výrobou by pak znovu rozhodovala intenzita chovu.

Zdroj: www.zemedelec.cz