Sklizeň ve Zlínském kraji skončila, výnosy řepky jsou vyšší

Sklizeň ve Zlínském kraji skončila. Výnosy jsou vyšší než loni zejména u řepky, u které letos činí 3,48 tuny na hektar, loni to bylo 2,96 tuny. O něco nižší jsou letos výnosy u obilovin, a to 5,77 tuny na hektar, loni byly výnosy 5,83 tuny na hektar. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Sklizeň letos v kraji postupovala velmi rychle, řada plodin dozrála dřív než obvykle. Loni zemědělci měli hotovo až na konci srpna. „Žně začaly letos dříve, už v polovině června. Byly dobré podmínky pro sklizeň, pršelo jen výjimečně. Zemědělci byli na poli téměř nonstop,“ řekla ředitelka Agrární komory Zlínského kraje Jana Brázdilová.
Výnosy podle ní ovlivnilo sucho. „Zasáhlo v době, kdy rostlina zakládala na zrno. U řepky to bylo jinak, řepka měla vláhu, když ji potřebovala. Je otázkou, jak dopadnou okolní evropské státy, sucho zasáhlo i je, bude tam asi podobný výnos,“ uvedla Brázdilová.
Zemědělci letos v kraji sklidili 55 162 tun řepky, která  v kraji rostla na 15 859 hektarech. Obilnin vysetých na 45 689 hektarech bylo letos sklizeno 263 704 tun.
U pšenice ozimé, která je pro kraj nejdůležitější obilninou, byl letos výnos 6,08 tuny na hektar, loni činil 5,91 tuny na hektar. Zemědělci jí letos sklidili 195 322 tun.

Zdroj: www.zemedelec.cz