Sklizeň obilí bude letos podle posledního odhadu o 3,5 procenta nižší, urodí se více řepky

Letošní sklizeň obilí bude o 3,5 procenta nižší než loňská. Zemědělci sklidí 6,62 milionu tun obilovin. Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. srpnu zveřejnil Český statistický úřad. Před měsícem byl odhad pesimističtější, předpokládal meziroční pokles o 7,5 procenta. Naposledy se obilí urodilo méně v roce 2012. Naopak úroda řepky se letos zvýší o 22,8 procenta na 1,407 milionu tun, předchozí odhad počítal s pomalejším růstem.

Nižší produkce obilovin je způsobena nižším očekávaným výnosem a poklesem osevní plochy. Výnos se očekává 5,3 tuny z hektaru, což je o 2,5 procenta méně než loni.
Statistici letos poprvé odhadli také sklizeň kukuřice, brambor, cukrovky, slunečnice či kukuřice na siláž. Kukuřice na zrno se letos urodí o desetinu méně než loni, rovněž kukuřice na zeleno a siláž bude letos o deset procent méně a sklizeň brambor klesne o 15,7 procenta. Okurek nakládaček se letos urodí proti loňsku polovina.
Předpokládanou úrodu řepky pozitivně ovlivnil vyšší výnos, který proti loňsku stoupne o 17,6 procenta na 3,42 tuny z hektaru. Řepka se v České republice pěstuje na 412 tisících hektarech, což je druhá největší osevní plocha po roce 2013. Tehdy se také sklidilo řepky nejvíce.
Odhadovaná produkce plodin vychází z osevních ploch, vývoje počasí během vegetační doby a také z vývoje počasí během sklizně. V letošním roce se pěstitelé potýkají se suchem, které jim podle odhadu Agrární komory ČR způsobilo škody za devět až 11 miliard korun. Zemědělci budou chtít od státu odškodnění mezi dvěma a 2,5 miliardy korun. Největší škody budou na obilovinách, pak u cukrové řepy a chmele kvůli špatné kvalitě. Část chovatelů dobytka se obává, že nebudou mít kvůli nedostatku sena na zimu dostatečnou zásobu krmiva.

Zdroj: www.zemedelec.cz