Rolnický a lesnický fond loni podpořil úvěry za 9,1 miliardy korun

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) loni podpořil úvěry v celkovém objemu přes 9,1 miliardy korun. Celková částka přislíbených podpor loni dosáhla 1,5 miliardy, meziročně o pětinu víc, skutečně vyplaceno bylo více než 1,32 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy fondu za rok 2017, kterou ve středu projedná vláda.

V roce 2017 bylo v rámci všech programů PGRLF schváleno 11 867 žádostí o podporu. Fond obdržel ze státního rozpočtu finanční prostředky ve výši 1,77 miliardy korun, které byly beze zbytku spotřebovány na poskytnuté podpory k uzavřeným smlouvám v roce 2017. Od roku 2013 se jedná se o nejvyšší částku ze státního rozpočtu, která byla spotřebována. Část poskytnutých podpor ve formě investičních úvěrů, na které finanční prostředky ze státního rozpočtu nestačily, pokryl fond z vlastních prostředků, uvádí zpráva. „Větší zájem o služby PGRLF se projevil i celkově ve výši vyplacené podpory. Ta dosáhla 1,81 miliardy korun (v roce 2016 to bylo 1,56 miliardy korun). Ve srovnání s rokem 2016 jde o nárůst zájmu zemědělců téměř o 16 procent,“ uvedl ve zprávě předseda představenstva Zdeněk Nekula. Od roku 1994 do loňského roku fond podpořil úvěry v celkovém objemu přes 179 miliard korun se schválenými garancemi ve výši přes 34 miliard korun Celková částka přislíbených podpor dosahuje téměř 34,6 miliardy Kč.
Ministerstvo zemědělství letos informovalo, že plánuje na příští rok zvýšit rozpočet PGRLF o 115 milionů korun. Peníze půjdou na rozšíření zemědělského pojištění u větších podniků, dosud o některé pojištění mohly žádat jenom malé a střední firmy. Podle ministerstva má jít o první krok v přípravě na Fond těžko pojistitelných rizik. V něm by do budoucna měli mít zemědělci možnost krýt se před riziky, které nepokrývají standardní pojistky, tedy například jarní mrazy u některých komodit nebo sucho.

Zdroj: www.zemedelec.cz