MZe by mělo nechat zvýšit hladinu v Novomlýnských nádržích

Ministerstvo zemědělství by mělo nechat navýšit zásobní prostor Novomlýnských nádrží na Břeclavsku o devět milionů metrů krychlových, měla by se tak zvýšit maximální hladina ve střední a dolní nádrži o 35 cm. Jde o jeden z projektů, kterými ministerstvo plánuje bojovat se suchem. Píše se to v materiálu ministerstev zemědělství a životního prostředí.

Spolu s navýšením hladiny nádrží by se měla podle materiálu vytvořit na jihu Moravy závlahová soustava pro 5000 hektarů vinic a sadů. Sucho aktuálně trápí celou ČR. Z významných nádrží, které spravují jednotlivé státní podniky, jako je Povodí Vltavy, Moravy nebo Labe, od dubna do konce července odteklo oproti přítoku 359 milionů kubických metrů vody na zvětšení průtoků řek. To je skoro stejně jako celý zásobní objem Orlické přehrady.
Podle materiálu by mělo být možné zvýšit hladinu obou nádrží bez finančních nákladů. „Kompenzační opatření ve střední nádrži, kde je vyhlášená ptačí oblast s významným hnízdištěm rybáka obecného, lze realizovat stejně jako další doprovodná opatření – ochrana stávajícího biokoridoru včetně jeho rozšíření, případně zajištění vody do soustavy Lednických rybníků,“ uvádí zemědělský úřad. Předpokládá, že na tyto kompenzace půjdou peníze z operačního programu Životní prostředí, výši nákladů však neuvádí. „Ministerstvo zemědělství za účelem koordinace činností vedoucích k navýšení zásobního prostoru Novomlýnských nádrží založilo pracovní skupinu,“ dodal úřad.

www.zemedelec.cz