Na jedné věci se shodují všichni čeští poradci při nákupech a prodejích firem – jsou to žně. Nejen pro ně, ale také pro právníky, kteří smlouvy sepisují.
Každý poradce na českém trhu dnes tvrdí, že má práce jako nikdy dřív. Zatímco před čtyřmi lety horko těžko sháněli zakázky a mandáty, letos by mohli dělat i na dvojnásobku transakcí, kdyby na ně měli čas a lidi. A nakonec ještě dodají: Také bychom potřebovali právníky.
Těch, kteří se zabývají fúzemi a akvizicemi neboli M&A (z anglického merges and acquisitions), tu zase tolik není. A tak když z mnoha důvodů zažíváme „nákupní horečku“, je právníků nedostatek. A to má hned několik dopadů.
Tím prvním je, že se akvizice firem časově protahují. Je to způsobeno jednak tím, že se kupující a prodávající déle dohadují, než si nakonec podají ruku. Pak někdo dohodu musí sepsat do právního jazyka. A tady zejména u předních českých kanceláří nastává delší čekání než v minulosti, protože pracují na více transakcích.
V současnosti se navíc objevuje další komplikace, a to zejména v případech menších firem, které se prodávají řádově za jednotky a desítky milionů korun. Tyto firmy jsou mnohem častěji v hledáčku investorů nebo konkurentů než dřív. Specialisté na M&A si stěžují, že jejich majitelé k jednacímu stolu přivedou svého dlouholetého právníka, který je například rozváděl a důvěřují mu. Tito lidé ale nejsou spe¬cialisté na kupní smlouvy podniků a druhá strana je při své znalosti transakčních mechanismů a praxe ve výrazně dominantním postavení. Ve výsledku ale „vysvětlování, jak to v praxi funguje“ jen zabere víc času při sepisování smluv.
Pro české M&A je dnes také typické, že kupující tahá za kratší konec provazu. Prodávající má díky rostoucí ekonomice i uměle oslabovanou korunou podpořenému exportu lepší hospodářské výsledky, z nichž se cena firmy vypočítává. Prodávající ví, že kupující si může půjčit víc a levněji než dřív. Navíc se podle poradců daří prodávat i firmy, které byly „ležáky“. Několik let kolovaly jejich nabídky na prodej, nikdo je ale nekoupil, protože měly nějaké problémy – ať už výrobní, prodejní, manažerské, nebo daňové.
Nese to s sebou pro současnou situaci na trhu typické chování kupce. Je ochotný jít nakonec do většího rizika, má ale větší strach. Nejvíc z toho, že si koupí něco, co je navenek „naleštěné“, a po nějaké době na něj vyskáčou problémy. Proto se zejména právníci kupujícího snaží do smluv dostat různé dodatky, které v budoucnu mohou zajistit vrácení části kupní částky, když bude něco v nepořádku.
To má ale za následek výrazně tlustší a složitější kupní smlouvy. Jak mi to výstižně popsal jeden z českých poradců: „Je to teď extrém. Dřív na smlouvu stačilo 10 stran, dnes jich nestačí 30. Ani kupující to nechce číst, protože se to číst nedá. A právníci se občas musí poradit s jinými právníky, aby tomu textu rozuměli.“
Objevte vzrušení z hraní v icecasino. Díky elegantnímu modernímu designu, velkému výběru her a profesionálnímu personálu je to nejlepší místo pro všechny nadšence hazardu. Vyzkoušejte své štěstí s automaty, blackjackem, ruletou, pokerem a baccaratem – to vše s úžasnou grafikou a velkými odměnami. Hrajte z pohodlí domova a bavte se.