Evropská komise po konzultaci navrhne zrušit střídání času

Evropská komise v příštích týdnech potvrdí a členským zemím EU a europarlamentu předloží ke schválení návrh zrušení každoročního přechodu na letní čas. Uvedl to mluvčí komise poté, co její předseda Jean-Claude Juncker o chystaném kroku informoval v programu německé televize ZDF. Zatímco například Rakousko už vyjádřilo zrušení střídání času podporu a vyslovilo se pro zavedení letního času celoročně, český premiér Andrej Babiš řekl, že ho téma nezajímá, protože řeší migraci.

Evropská komise se rozhodla navrhnout zrušení střídání času mimo jiné na základě veřejné konzultace, v níž se 84 procent respondentů pro takový postup vyslovilo. Mluvčí EK naznačil, že chystaný návrh dá členským státům možnost, aby se samy rozhodly, zda chtějí dvakrát ročně hodiny posunovat či nikoli.

O chystaném návrhu informoval předseda EK Jean-Claude Juncker. „Lidé to chtějí, my to uděláme,“ řekl s odkazem na veřejnou konzultaci. Nemělo by podle něj smysl se lidí na něco ptát, kdyby se následně jejich názor nevyslyšel. Do ankety, která skončila v polovině srpna, se zapojilo 4,6 milionu občanů EU ze všech 28 členských zemí. Největší zájem projevili lidé v Německu, odkud jich hlasovaly tři miliony, v ČR to podle agenturních informací bylo asi 64 tisíc lidí, z nich 83 procent chtělo změny času zastavit. Vzhledem k počtu obyvatel je ale množství respondentů nízké: v Německu se účastnilo 3,79 procenta občanů, v Česku 0,59 procenta. Podle agentury DPA se většina respondentů vyslovila pro zachování letního času po celý rok.

Aby občané EU mohli přestat každý půlrok posouvat ručičky na hodinách, museli by s návrhem komise souhlasit ještě europoslanci a členské státy EU. Zatímco podpora europarlamentu je podle DPA téměř jistá, v případě členských zemí to jednoznačné není

Zdroj: www.zemedelec.cz