Europoslanci jsou proti škrtům v zemědělské a kohezní politice

Poslanci Evropského parlamentu se vyslovili proti škrtům v oblasti zemědělské a kohezní politiky. Množství peněz, které z Evropské unie dostávají zemědělci a chudší regiony EU, by mělo podle většiny europoslanců zůstat v následujícím finančním období aspoň na stejné úrovni jako nyní.

Už v předchozí debatě ke schválenému usnesení europoslanci kritizovali návrh víceletého finančního rámce na roky 2021 až 2027, který předložila Evropská komise na počátku května. Část návrhu týkající se politiky soudržnosti Evropská komise ve Štrasburku představila v úterý 29.05.2018, v pátek 01.06.2018 přijde s konkrétními detaily společné zemědělské politiky, která je pro Česko rovněž významná.
Návrh Evropské komise, že by se v letech 2021 až 2027 mělo šetřit právě i v oblastech zemědělské a kohezní politiky, se ovšem europoslancům nelíbí. Společných cílů v těchto oblastech lze podle nich dosáhnout jen v případě dostatečného přísunu financí. Mnozí poslanci se navíc domnívají, že čísla, o kterých hovoří komise, zdaleka neodpovídají skutečnosti a škrty by nakonec mohly v zemědělské politice dosáhnout 15 procent a v politice soudržnosti dokonce 25 procent.

Zdroj: Odborný a stavovský týdeník Zemědělec