Coca-Cola bude v Praze vyrábět rostlinná mléka pro Evropu

Nápojářská společnost Coca-Cola HBC ČR a Slovensko otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rostlinného původu, rostlinná mléka, pod značkou AdeZ pro jedenáct evropských států, v ČR a na Slovensku se začnou prodávat na přelomu roku. Nápoje budou z mandlí, kokosu, obilí a rýže – jak bez další příchutě, tak ve dvou různých ovocných příchutích.

Firma v ČR letos slaví 25 let působení, za tu dobu zde investovala 3,2 miliardy korun. „Investice do nových linek si vyžádaly částku přes 300 milionů korun. Další desítky milionů jsme v posledních měsících vložili do nové sirupárny nebo do bezpečnosti výroby,“ uvedla generální ředitelka Coca-Cola HBC Česko a Slovensko Maria Anargyrou-Nikolićová. Název AdeZ je brandovou značkou pocházející z jižní Ameriky.

Firma spustila také novou linku na plastové lahve, která dokáže vyprodukovat 56 000 litrů za hodinu. „Vyšší kapacita linky umožní flexibilitu a lepší plánování a sníží závislost českého a slovenského trhu na dovozu produktů Coca-Cola z jiných zemí,“ dodává firma. Linka sníží spotřebu vody ve výrobě, ušetří ročně zhruba 12 000 krychlových metrů vody a dva miliony kWh energie.

„Coca-Cola je jasný pojem – každý rok se těším na vaší vánoční reklamu,“ řekl představitelům společnosti premiér v demisi Andrej Babiš, který se zúčastnil slavnostního otevření linek. Zároveň dodal, že je rád, že firma v ČR investuje a platí daně.

Firmě předloni klesl meziročně zisk o pětinu na 287,7 milionu korun. Čistý obrat se firmě snížil o 188 milionů na 5,81 miliardy korun. Loňské výsledky zatím nezveřejnila. Společnost zaměstnává kolem tisícovky lidí, z toho více než 800 v ČR.

Zdroj: Odborný a stavovský týdeník Zemědělec